Świerk srebrny – picea pungens

Sadzonki świerka srebrnego KUP TERAZ

Świerk serbski – picea omorica

Sadzonki świerka serbskiego - na choinkę.

Świerk pospolity – picea abies

Dorodne sadzonki świerka pospolitego

Świerk (Picea) to drzewo wiecznie zielone z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Dla wielu osób świerk to synonim choinki (choć w niektórych regionach mianem choinki określa się wszystkie drzewa iglaste).

W ramach rodzaju Picea wyróżnia się 3 główne sekcje:

  1. Omorica, a w niej m.in. gatunek Świerk serbski (Picea omorica).
  2. Picea, a w niej m.in. gatunek Świerk pospolity (Picea abies).
  3. Casicta, a w niej m.in. takie gatunki jak Świerk Engelmanna (Picea engelmannii), czy świerk biały (Picea glauca).

Typowym gatunkiem tego rodzaju jest Świerk pospolity (Picea abies), masowo występujący w Polsce.

Świerk pospolity

Wygląd

Drzewo szybko rosnące o stożkowatym pokroju i prostym pniu. Osiąga do 30 m wysokości. Igły są ciemnozielone, z połyskiem, kłujące, o długości 1-2 cm. Posiada kwiaty męskie i żeńskie w kolorze czerwonym, osadzone na końcach pędów. Zwisające szyszki mają długość od 10 do 18 cm, są najczęściej zielone.

Świerk pospolity

Świerk pospolity hodowany na choinki bożonarodzeniowe.

Zastosowanie

Gatunek należy do pierwszej trójki najlepiej sprzedających się choinek (świerk srebrny, jodła kaukaska i świerk pospolity). Bardzo popularny w uprawach drzewek bożonarodzeniowych. Sprzedawany w tym celu zwykle po ok 6 latach od zasadzenia, kilkudziesięciokrotnie zwiększając swoją wartość w tym czasie.

Drewno świerka znajduje zastosowanie przemysłowe i opałowe, ale na taki zwrot inwestycji (sięgający przeszło stukrotnych nakładów początkowych), trzeba czekać kilkadziesiąt lat.

Świerk polecany jest do zadrzewień krajobrazowych.

Z młodych świerków sadzonych co 40-80 cm można szybko uzyskać żywopłot. Roślina świetnie znosi przycinanie, tworzy nowe pędy i zagęszczając się z czasem tworząc gęsty żywopłot chroniący przed wiatrem, kurzem, śniegiem i zanieczyszczeniami. Po raz pierwszy spotkałem się z takim żywopłotem w okolicach Borów Tucholskich różnej wysokości, od takich wysokości około 1 metra przy ścieżkach prowadzących do posesji lub sklepów, po takie kilku metrowe wzdłuż podjazdów lub dróg lokalnych – świetnie sprawdzały się jako osłona przed śniegiem.

Wymagania

Świerk dobrze rośnie na przeciętnie wilgotnej glebie. Służą mu gleby gliniasto-piaszczyste i chłodne. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Jest to drzewo wytrzymałe na silne mrozy, mniej na zanieczyszczenia powietrza. Ze względu na płytki i rozległy system korzeniowy, bywa podatny na wywroty (przewrócenie przez silny wiatr), więc dobrze jest odpowiednio zaplanować jego hodowlę (np. w terenach osłoniętych od wiatru lub stosując pasy ochronne innych, głębiej zakorzenionych gatunków drzew).

Świerk silnie zacienia poszycie, ze względu na swoje gęste igły, ma też tendencje do zakwaszania gleby.

 

Ciekawostki

Według polskiej Wikipedii, świerk może służyć jako źródło pokarmu i jest wskazywany jako jedna z roślin jadalnych przez speców od surwiwalu. Z młodych, jasnozielonych końcówek gałązek (występują wiosną), które nie są za smaczne, można robić herbatę, syrop lub marmoladę. W pozostałych porach roku można jeść igły, które zawierają sporo witaminy C (przyczynę zakwaszania się gleby pod świerkiem), ale trzeba je odpowiednio spreparować  a najlepiej przyrządzić z nich napój. Mizaga i łyko (czyli to co znajduje się pod twardą korą), po zmieleniu były dodawane do kończących się zapasów mąki.

Sprzedaż

Sadzonki różnych gatunków świerków możecie Państwo zamówić u nas telefonicznie lub mailowo, albo kupić w naszym sklepie internetowym.